pondělí 11. června 2012
Máte rádi svého domácího mazlíčka?
Jestliže chcete uctít památku vašeho domácího mazlíčka, udělějte si z něj vrtulník jako to udělal Bart Jansen se svým kocourem.
Zas ten Labák...
Písku bylo možná za posledních pár měsíců až moc. Cesty kde jde člověku o život, případně těžce o zdraví se musí prokládat sem tam čistě sportovním výkonem. Kam jinam jet než do Labáku...
Když se řekne sportovní oblast je to v podstatě věc názoru. Sportovní cesty, kde člověk traverzuje stěnou ve výšce téměř 15m po oblých negativních lištách s jediným jištěním, který představuje pochybná erárka, umístěná tak dobře že vás to při případném pádu kyvadlem rozmetá na kusy o přilehlou stěnu, jsou snad jenom v Labáku. Konkrétně cesty "Pleťová maska" nebo "Tváří v tvář" tento typ sportu přesně definují. Řekl bych že přesto že tuto oblast někteří klasičtí lezci považují za takzvané "klettern garten" některé cesty jsou opravdu psycho pekla.
Ranní probuzení
Dost blbých keců, cesty si hold musí člověk vybírat a nemůže nalézt jen tak do něčeho. Naprosto epesní linkou na levém břehu je Dočasné zrychlení, VIIc které člověka vnoří do krás čistě sportovního pískovcového lezení. Maglajzu je tady jako na vápně po útoku top-rope šontáků, což trošku kazí dojem z panensky krásné stěny. S jištěním je to na místní poměry celkem fajn ovšem strachem se mi klepaly expresky na sedáku. Musím ale uznat že lezecké počiny některých děvčat mi v poslední době vyráží dech (viz. fotka)
Maky v dočasném zrychlení
Výlezový sokolík, na jehož konci je dodaný BH, je třešínkou na dortu na závěr položené chytovaté hranky
Nechť si slečny tahají "Špinavou holku" o které lze říct že je odjištěná tak že je to až nuda. Ale skláním se před výkonem Šárky a to "Kominické štětky VIIc" na Kominickou stěnu, krásný technický lezení přes 3 BH mě trošku překvapilo, do čeho jsem tu chuderu Šárku nahnal?! Vyběhla to krásně ladně technicky ale co já bych tam dělal bez zalomení prstů na ruby a parádní žáby v rajsbase se spárou.
Šárka před krásným on sight přelezením Kominických štětek
Nedělní ráno mně vrtá hlavou nápad nahlídnout do anální temnoty. Zní to hrozně ale skutečně se tak jmenuje jedna cesta, a to komín. Do čehosi podobnýho komínu jsem nalezl cvakl erárku ale po borhácích ani památky. Tak jsem z těch sra.ek zase slezl špinavej a sedřenej jak zakopanej horník. Mírně nespokojenou Šárku, která se mi v mysli tajně smála jsem uspokojil krásným VIIc na tři délky. Cesta Wellcome to Mordor čítá asi 10 borháků, spáry, traverzy, rajbáky, pečený rajbáky, pečený traverzy, krásný převisy po ostrých lavórech, no prostě krása.
Výhled ze štandu
Deštivé odpoledne ukončíme cestou "Pleťová maska" na Tvář, popis viz. výše. Znovu připomínám, krásný lezení ale docela peklo. Určitě se stavte na parádní Labužnické párky ke Kosťovi a zapijte to Bernardem Jantarem. Tak zas někdy v Labáku...
Letní výzdoba
Pohled na Jeptišku z Náhorní strany
čtvrtek 7. června 2012
Adršpašský výlet krasových šontáků
Původní plán výletu do Teplických skal, s ideou vylézt dlouho plánovanou Kalamárku, se změnil v poněkud psychologicky náročný zájezd. Adršpašské spáry čekají náš pot a krev.
Musím uznat že můj morál a psychický náhled na klasické pískovcové oblasti se po mém menším proletu na Prachově zhoršil. První myšlenkou jak se trochu rozlézt v Ádru bylo solo. Byl to krásný pracující komín za V na Kamarádskou věž. Nevím jestli to mému morálu prospělo nebo naopak, každopádně v komínu se spadnout nedá. Haryho projevy návratu ke klasickému lezení mě lehce znervózňovaly. Sólo v topánkách a následný dobírání druholezců přes rameno ve mně vzbudilo obdiv. Slanění na Dülfera z vrcholu na předvrchol s třicetimetrovou šluchtou pod sebou tomu ještě přidalo. Jako další psychologický počin byl přeskok z Kamarádské na Vřesovou věž. Nejdřív se zdálo že mi na tohle morál nezbyl, ale po tom co to Peťa hopsla na sólo ladně jako laňka, jsem si zařval a bylo to tam. Myslím že mluvím za oba když řeknu že lano bychom s Maksimem ani za zlatý prase nevyměnili.
Krásný 2/II přeskok (takhle vypadá přívětivě)
Přítel na telefonu mi doporučil krásný rajbuňk s jedním kruhem klasifikace cca za III. Podle popisu jsem nastoupil do zarostlého zdánlivě lehkého rajbasu ale asi 15 m nad zemí 3 m pod kruhem se mi sevřely půlky. Nasekal jsem tam snad všechny smyce co jsem měl a tak tak dobyl kruh. Původně krásný chytovatý rajbas se mění ve vysolený mrdkouboulder klasifikace VIIIa (bez brýlí vypadá všechno stejně). Sedám do kruhu, dobírám Maksima a přemýšlím o způsobu postavení. Maksim pošlapal kruh a nějak tu druhou délku vyfuněl. Dalším lezeckým počinem byl pokus o přelezení tréningové spáry. Už od pohledu se zdálo že na tohle morál opravdu nemám, ale i tak beru spárovačky nějaký bambuláky a jdu na to. Nalezu asi 4m nad zem a začínám se nějak špatně cítit v lezečkách, jsou moc malý. Slízám dolů, vyměním lezečky a znovu. Dolezu do mírně rozšiřujícího se místa a nějak mi nesedly spárovačky a ke kruhu to je ještě dálava. Slízám dolů a hrdinské činy přenechávám zkušenějším. Hary to vyběhne jako nic, a když to lezu a ním na druhým jsem zatraceně rád že jsem z toho zdrhnul tak brzo.
Péťa na Krakonošovu sedátku (výlezový optimismus, který následoval po sprše nadávek ve spáře)
Den zakončíme s Maksimem cestou na Leontýnku, cesta s jedním kruhem a jedním chytem. Nějaká mazačinka od Čaje (myslím "20 UIAA")
Maksim a Džbán
Následujícího dne se s Peťou rozlízáme na Křižáku na Kuželu, cestou Hra s Kužely, tuším VIIb. Na doporučení od Jeronýma. Musím říct že rajbasovej zved vysoko nad kruhem s jakousi pochybnou lanovicí 2 m pod nohama, z vysolené dírky do ještě vysolenější poličky mě maximálně psychicky vyčerpal. Na vrcholu jsem se klepal jak osika. Následuje Křížová cesta na Opičí klasifikace okolo IXa, výživný bouldering po jednoprstovkách do převisu, kam Peťa dá dva prsty, tam já dám sotva jeden. Peklo pekel, Peti velkej obdiv. Na spravení chuti mi Peťa natáhne napůl na top rope na půl na RP krásný VIIIa, a den končím výstupem na Křeslo, cestou "Křeslo pro krále" krásný lehoučký VIIa přes tři ringa. Respekt Adršpašským mazákům, snad se sem někdy živej a zdravej ještě podívám.
úterý 5. června 2012
Přechod rychlebských hor
Pojedem na běžky,... Ne, pojedem na sněžnice,... Já na vás kašlu jedu do krasu... Hej, pojdem na Chřiby,... Co to za spiknutí, jedem na sněžnice... Kam? Do Jeseníků... Ne, do Krkonoš...
Tak jo jedem na sněžnice, do Rychlebských hor. Přejdem to za 3 dny? Jo přejdem... Plány zní poněkud odvážně, ale snad to klapne...
Po Tesláckých závodech, byla mimojiné kvalitní afterparty a taky vcelku kvalitní kocovinka. Večírky s Teslou jsou sice fajn, ale ty rána nebývají úplně příjemná. Ráno mě budí telefon, který vlastně není ani můj. Na poslední chvíli nám odpadne jeden člen úderného týmu, totiž Maky. I přes značné nasrání a kocovinu některých členů týmu, ve složení Já, Šárka, Marťas, se vydáváme na cestu směr Javorník. Otevření lahve rumu a střádání pekelných plánů jak se Maky pomstít, mě uvedlo k myšlenkám, že to bude docela fajn víkend a začal jsem uvažovat o šťastné volbě.
Enjoy the snow
Původní plány se zdály vcelku odvážné, ale optimismus byl na místě. V Javorníku to vypadalo jako začátkem června po lehkém jarním dešti a značně mě znepokojily sněžnice, zvyšující hmotnost mého batohu. Uvědomil jsem si však, že se nacházíme asi ve 200 m. n. m. a začal se těšit na sníh. Zastavujeme se u pěkné nejspíš žulové skalky jménem Čertova kazatelna a já si vzpomněl na možnost stráveného víkendu ve Chřibech. Po chvilce chůze rozmanitým terén dáváme pauzu na svačinku a já zjišťuji, že sněžnice připlá a batoh mi propíchla vanilkový kefír a ten vytekl do celého batohu včetně spacáku. Zneškodním nejhorší škody a pokračujeme v cestě dál.
Šárka na Čertově kazatelně
Chůzí po krásné silnici, spíše cyklostezce potkáváme sníh. První reakce je pozitivní ale v momentě kdy nás sníh zpomaluje, nastupuje únava nohou a mě sníh začíná štvát. Zvažujeme dokonce nasazení sněžnic, Šárka sice slibuje, že chůze na sněžnicích není žádnej med, ale mě rozbředlý sníh už natolik unavuje, že sněžnice nasazuji, a zbytek týmu mě následuje. Sněžnice zvýší tempo a zvednou náladu. Další problém víkendu nastává v momentě, kdy mi málem upadne sněžnice z nohy. Zjistím, že nýt držící vázání mojí sněžnice vypadl a ostatní sněžnice značky Salewa, které měla na sobě taky Šárka, jsou na tom dost podobně. Ultrarychlé opravě obětuji stahovací šňůru svého batohu a vydáváme se hledat místo, kam bychom složili svá unavená těla, neboť se začíná stmívat. Místo ke spánku nacházíme naprosto parádní, pro vaření máme k dispozici turistický přístřešek se stolem, lavičkami a ohništěm. Uvaříme večeři, u ohně ohřejeme údy, usušíme svršky a poddáváme se spánku ve studené noci.
Oheň života
Další den, tedy sobota je stále neuvěřitelné pěkný počasí. Ráno zabijeme spoustu času rozpouštěním sněhu, vařením, rozpouštěním sněhu, opravou sněžnic a opět rozpouštěním sněhu. Při další cestě napříč Rychlebkami přemýšlíme jak vyřešit problém rozpadajících se sněžnic. Za chvíli potkáme na samotě u lesa chatku, Šárka otestuje obytnost, s úvahou zisku drátu na opravu sněžnic. V chatce nikdo není, tak očešeme okolní stromy o prádelní šňůry, posbíráme zbytky prskavek, drátů, špagátů, a využijeme místní posezení k dlouhé opravě. Jak říká Šárčina maminka: „Architekt vymyslí, Chemik opraví.“ Panu architektovi se oprava moc nepovedla, ale nemůžeme mu to vyčítat, neboť se mu dostalo méně kvalitního materiálu. :-)
Zdlouhavá oprava u okradené chatky
Terén se stává čím dál rozmanitějším a čím dál tím více se podobá horám. Potkáváme nadšené běžkaře, kteří jdou podobnou trasu ale opačným směrem, kdoví jestli ještě žijou, čekal je pochod minimálně 6km bez sněhu. Na místě také byla hygiena a doplnění zásob vody u studánky pod Špičákem. Zacházku na vrchol Špičáku jsme zavrhli a pokračujeme dále podél hranic přes vrchol Kovadlina (988 m. n. m.), Karkulka (925 m. n. m.), Klínový vrch (928 m. n. m.), až na Smrk (1125 m. n. m.) od kud se vydáme k Útulně Mates, kde rozbijeme tábor. Byla to sice zacházka, ale myslím, že lepší než spát na Smrku. Na smrku sice nakonec spíme ale jenom z důvodu izolace od sněhu. Pan architekt totiž přišel s úžasným nápadem naházet pod stan větve. Zbytek večera trávíme vařením dvou večeří a rozpouštěním sněhu. Poslední noc tohoto víkendu je i přes zhoršené povětrnostní podmínky teplá.
Hromadná fotka na Špičáku
Další oprava v našem novém útočišti
Neděle ráno, svítí slunce a mraky na obloze tvoří zvláštní obrazce. Vracíme se zpět na smrk a pokračujeme v cestě dále. Další zastávka je Paprsek. Já mám sice v botách vody jako v bazéně, ale nálada je na vysoké úrovni, protože počasí je úchvatné. Na paprsku proběhne povinná 10° a gulášová polívka. Doplníme tekutiny, vodu do lahví, pošleme pohled Maky a směřujeme do Starého města na vlak. Při sestupu do nás pere slunce a s lehkým batohem se nám jde dobře. Hladina vody v mých botách stoupá, ale po celém víkendu mě už nic nerozhází. Jakmile se ztratí sníh, sundáme sněžnice a já vykroutím z ponožek minimálně dva panáky vody. Ve starém městě dojíme zásoby jídla a Marťas okoření atmosféru dvěma petkama čerstvého piva. Při přestupu v Hanušovicích potkávám ohromnou náhodou kamaráda, kterého jsem neviděl minimálně rok a půl, na rychlo si s ním vymění mail a spěchám na vlak. Cesta vlakem domů nebyla tak zdlouhavá jako ta předešlá a s lahví piva rychle utekla.
Vrcholovka na Smrku
Myslím že, navzdory všem problémům se víkend vydařil na 160%. Celou dobu to vypadalo, že máme velkou smůlu, ale když se na ten víkend zpětně podívám tak musím uznat, že štěstí se nás drželo jako klíště. Tímto děkuji všem zúčastněným za příjemný víkend, i nezúčastněným za půjčení stanu a kotlíku, a hlavně Marťasovi za fotky.
Hromadná fotka na Smrku
Sestup tajícím sněhem
Cesta vlakem domů
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)